Vakuové lití

Vakuové lití je odlévací proces tekutého materiálu - elastomeru do silikonové formy za použití vakua . Kopírovatelnost silikonu je 100%.

Proces začíná tím, že se vytištěný model opracuje do požadované kvality. Vytvoří se silikonová forma – model se zaformuje. Následně silikon rozřízneme a vyjmeme model, který se uchová pro případné opětovné použití. Forma se sestaví, nahřeje na provozní teplotu a vloží do vakuové komory. Odlévací hmota se smísí s tvrdidlem a "odvzdušní",  pak se nalije do formy. Po uvolnění vakua se forma vyjme z komory. Odlitek se temperuje v peci a po vyjmutí se ještě začistí. Silikonová forma je opakovaně použitelná.

Nabízíme výrobu malých prototypových sérií i  jednotlivých prototypů. Možnost povrchové úpravy a výběru z velkého množství materiálů (př. vosk, guma, plast i čirý) dle přání zákazníka.

Axson je světový specialista na produkty vhodné pro rapid protyping. Ideální škála produktů s jednoduchým zpracováním pod vakuem&nbsp a následným vytvrzením za tepla umožňuje napodobovat řadu známých plastů - od PE/PP přes ABS až po POM či PA6 plněný sklem. Základní produkty běžně dosahují teplotní odolnosti přes 90°C, nejběžněji používané pak cca 130°C a vrcholem řady je produkt PX 234HT s odolností přes 210°C. Samozřejmostí jsou vynikající čiré produkty s UV filtrem (PX 5211 a PX 5212), elastomery pro simulaci pryže, včetně elastomerů čirých a nebo nehořlavý PX 330 s certifikací FAR25 pro letadla. Pro všechny elastické díly (těsnění, tlačítka) pak doporučujeme univerzální UPX 8400 s volitelnou tvrdostí.

VYSOKOTEPLOTNÍ PROTOTYPY

Produkty označované HT (high temperature) jsou vlajkovou lodí AXSONu. Spojení vynikajících mechanických vlastností a teplotní odolnosti je předurčuje k širokému spektru použití.

 

 • PX 223HT 
  Vynikající mechanické vlastnosti a velmi snadné zpracování. Podobný ABS s odolností přes 120°C. Černá barva.
 • PX 2017HT 
  Houževnatější obdoba PX 223HT. Podobný ABS, černá barva, odolnost nad 130°C.
 • PX 234HT 
  Houževnatý produkt medové barvy s teplotní odolností 220°C. Vynikající mechanické vlastnosti.

ČIRÉ PROTYPY

Produkty pro čiré odlitky - světla automobilů, krytky, čočky. Vynikající odolnost proti UV záření.

 
 • PX 5211 
  Nový čirý polyuretan s odolností přes 90°C, zlepšený UV filtr. Pro odlitky až do síly 50mm. Neobsahuje rtuť. Náhrada PX 521HT.
 • PX 5212 
  Rychlejší verze PX 5211 pro menší technické odlitky a rychlejší odformování. Vynikající odolnost proti UV záření (bez žloutnutí). Neobsahuje rtuť.

STANDARDNÍ PROTOTYPY

Pro všechny prototypy s teplotní odlností do 100°C. Simulace PP/PE, PS, ABS, PA6 apod...

 
 • PX 245 
  Velmi tvrdý polyuretan s E-modulem 4500MPa. Plněný sklem pro simulaci POM či PA6. Existuje i v pomalé verzi "L" pro masivnější odlitky.
 • PX 226 
  Standardní produkt bílé barvy pro simulaci PS či ABS. E-modul 2500 MPa, do 105°C. Existuje i ve verzi "L" pro masivnější odlitky.
 • PX 220 
  Univerzální produkt bílé barvy do 90°C s E-modulem 2000MPa. Simuluje ABS.
 • PX 212 
  Velmi houževnatý až elastický průsvitný polyuretan s modulem 1200MPa pro simulaci PP a HD-PE.
 • PX 330 
  Samozhášivý produkt dle normy UL-94. Pro nehořlavé prototypy pro dopravní prostředky. Certifikace FAR 25 pro letadla.
 • PX 215 
  Standardní mléčný polyuretan pro prototypy podobné PS. Velmi snadné zpracování. Odolnost do 75°C.

ELASTICKÉ PROTOTYPY

Pro simulaci jakýchkoliv elastických součástí, jako jsou těsnění, obruby, klávesnice a podobně.

 
 • PX 205 
  Béžový "nezlomitelný" tvrdě elastický polyuretan s nízkým E-modulem (500MPa). Simulace PE/PP.
 • UPX 8400 
  NOVINKA - trojsložkový elastický polyuretan s volitelnou tvrdostí od 30A do 95A Shore. Mléčná barva umožňuje snadné probarvení.